Skip to content
Ilmainen toimitus yli €25 tilauksiin
Azarius
Green Crack
Click to zoom

Green Crack

Kannabiksen siemenet

merkki Blimburn Seeds

€ 28,99
Saatavilla
Blimburn Seedsin feminisoitu sativa-valtainen hybridi, joka yhdistää mangon ja sitruksen makuihin energisoivan vaikutusprofiilin. Stabiloitu Green Crack x Green Crack -genetiikka tuottaa tasaisia fenotyyppejä ja ennustettavia satoja — aloittelijaystävällinen lajike, joka kukintaa 8–10 viikossa ja tuottaa sisätiloissa jopa 600 g/m². Kolme feminisoitua siementä pakkauksessa.
Määrä
Ilmainen toimitus mukana

Green Crack -kannabiksen siemenet — Blimburn Seeds

Green Crack on Blimburn Seedsin feminisoitu sativa-valtainen hybridilajike, joka tunnetaan hedelmäisestä, makeasta maustaan ja energisoivasta vaikutusprofiilistaan. Noin 21 % THC-pitoisuus, 8–10 viikon kukinta sisätiloissa ja jopa 600 g/m² sato tekevät näistä siemenistä luotettavan valinnan niin ensimmäistä kasvatustaan aloittavalle kuin kokeneelle kasvattajalle. Pakkauksessa tulee 3 siementä.

Sativa-valtainen hybridi THC noin 21 % Kukinta: 8–10 viikkoa Sato: jopa 600 g/m² sisällä 18+

Tämä tuotesivu on kirjoitettu täysi-ikäisille. Alla kuvatut kasvatusominaisuudet ja vaikutusprofiilit koskevat siemenistä kasvatettua aikuista kasvia.

Miksi Green Crack ansaitsee paikan kasvatusteltassasi

Green Crack on yksi niistä lajikkeista, joita suosittelemme toistuvasti asiakkaille, jotka tulevat tiskille ensimmäistä siemenvalintaansa tekemään. Syy on yksinkertainen: genetiikka on vakaa, kasvi sietää pieniä virheitä ravinteissa, ja tulokset ovat ennakoitavia. Blimburn Seedsin versio on Green Crack x Green Crack -risteytys — käytännössä stabiloitu linja, joka tuottaa tasaisia fenotyyppejä. Vähemmän arpapeliä, enemmän toistettavuutta.

Tämä ennustettavuus on kultaakin arvokkaampaa etenkin ensimmäisessä kasvatuksessa. Sinun ei tarvitse arvailla, kasvaako teltasta matala indica-tyyppi vai pitkä sativa — Green Crack käyttäytyy johdonmukaisesti. Kokeneemmalle kasvattajalle se tarkoittaa, että ympäristöä voi optimoida ja satoa kasvattaa ilman geneettisiä yllätyksiä.

Rehellisyyden nimissä: jos etsit raskasta indica-tyyppistä rentoutumista, tämä ei ole oikea lajike. Green Crack on selvästi sativa-painotteinen vaikutuksiltaan — energisoiva, kohottava ja aivotyöskentelyä tukeva. Rentoutumista tulee kyllä myöhemmin, mutta sohvaan liimautumista ei kannata odottaa. Siihen tarkoitukseen Northern Lights tai OG Kush -painotteinen lajike palvelisi paremmin.

Green Crack -lajikkeen tausta ja genetiikka

Green Crackin juuret ulottuvat Yhdysvaltain länsirannikolle, missä lajike levisi alun perin eri nimellä. Snoop Dogg antoi sille nykyisen nimen koettuaan lajikkeen terävän, fokusoivan sativa-vaikutuksen — ja nimi jäi pysyvästi osaksi kannabikseen liittyvää kulttuuria. Blimburn Seeds on työstänyt tästä linjasta feminisoidun siementuotteen, joka säilyttää alkuperäisen luonteen ammattimaisen siementuotannon luotettavuudella.

OminaisuusTiedot
SiemenpankkiBlimburn Seeds
GenetiikkaGreen Crack x Green Crack
TyyppiSativa-valtainen hybridi
THC-pitoisuusNoin 21 %
Kukinta-aika sisällä8–10 viikkoa
Sato sisälläJopa 600 g/m²
Sato ulkonaJopa 750 g/kasvi
Ulkosadon korjuuLokakuun puoliväli
Siemeniä pakkauksessa3
SKUCSBL0024

Ulkopuolisissa lähteissä Green Crackin THC-pitoisuudet vaihtelevat 13 %:sta 31 %:iin fenotyypistä ja kasvuolosuhteista riippuen. Blimburn Seedsin ilmoittama 21 % edustaa realistista keskiarvoa tälle siemenlinjalle — todellinen tulos riippuu kasvatusympäristöstäsi, ravinteista ja valaistuksesta.

Green Crackin kasvatus: sisällä ja ulkona

Green Crack on aito aloittelijaystävällinen lajike. Kasvi reagoi hyvin LST-tekniikoihin (low-stress training), latvontaan ja SCROG-asetelmiin. Se ei ole erityisen nirso ravinteiden suhteen, mutta johdonmukaista hoitoa se kyllä arvostaa — täysin huomiotta jättäminen ja ihmeiden odottaminen eivät toimi minkään lajikkeen kanssa.

Sisäkasvatus: Kukinta kestää 8–10 viikkoa 12/12-valosyklin aloittamisesta. Kunnollisen LED-valon alla (200–400 W neliömetrille) sato liikkuu 600 g/m² tienoilla. Kasvi voi venyä kukinnan alkuvaiheessa, joten jos kasvatusteltan korkeus on rajallinen, latvo ajoissa ja ohjaa kasvua vaakasuuntaan. SCROG-verkko latvuston tasolla toimii tämän lajikkeen kanssa erinomaisesti.

Ulkokasvatus: Green Crack viihtyy parhaiten lämpimässä, välimerellisessä ilmastossa, mutta pärjää kohtuullisesti myös lauhkeammissa eurooppalaisissa kesäolosuhteissa, kunhan auringonvaloa riittää. Pohjoisella pallonpuoliskolla sadonkorjuu osuu lokakuun puoliväliin. Optimaalisissa olosuhteissa — täysi aurinko, hyvä maaperä, asianmukainen lannoitus — yksittäinen kasvi voi tuottaa jopa 750 g. Se on merkittävä sato yhdestä siemenestä.

Yksi asia, johon kannattaa kiinnittää huomiota: Green Crackin hartsituotanto on runsasta. Kukinnot muuttuvat kunnolla tahmaisiksi kukinnan viimeisillä viikoilla, mikä on loistava asia potenssin kannalta — mutta tarkoittaa, että kosteuden on pysyttävä alle 50 %:n kukinnan loppuvaiheessa homeen välttämiseksi. Kunnollinen poistoilmapuhallin ja kosteudenpoistaja eivät ole valinnaisia sisäkasvatuksessa.

Maku, aromi ja terpeeniprofiili

Kun avaat purkin kunnolla kuivattua Green Crackia, ensimmäisenä nenään iskee kirkas, lähes trooppinen hedelmäisyys — mangoa ja sitrusta, jonka alla syvempi, maanläheinen pohja. Se tuoksuu siltä kuin joku olisi kuorinut kypsän mangon metsässä. Poltettuna tai höyrystettynä makeus tulee ensin, ja sen jälkeen maanläheinen pohjavire, joka ankkuroi koko kokemuksen. Uloshengitykseen jää miellyttävä, hieman kirpeä jälkimaku.

Terpeeniprofiilissa hallitsee tyypillisesti myrkeni, joka selittää maanläheisen, yrttimäisen perustan. Lisäksi profiilissa on havaittavissa karyofylleenin tuomaa piparista lämpöä ja limoneenin tuomaa sitruskirkkautta. Makuprofiili toimii eri käyttötavoilla — puhtaasta vaporizer-höyrystä käsin käärittyyn.

Verrattuna esimerkiksi Amnesia Hazeen, joka kallistuu enemmän sitruuna-mänty-terävyyden suuntaan, Green Crackin maku on pyöreämpi, makeampi ja helpommin lähestyttävä. Jos jotkut sativa-lajikkeet ovat tuntuneet liian teräviltä tai "vihreiltä" maultaan, tämä saattaa muuttaa käsityksesi.

Green Crackin vaikutusprofiili

Noin 21 %:n THC-pitoisuudella Green Crack tuottaa kohottavan ja energisoivan vaikutuksen, joka ei kuitenkaan mene epämukavaksi. Vaikutus alkaa tyypillisesti aivotasolla — fokuksen terävöitymisenä ja mielialan kohoamisena, minkä vuoksi lajiketta suositaan päiväaikaiseen käyttöön kasvattajien keskuudessa, jotka maistelevat omia satojaan. Ajan myötä alkuenergia asettuu rennommaksi mutta edelleen valpaaksi tilaksi.

Healthlinen sativa-lajikkeita käsittelevän katsauksen mukaan sativa-valtaisia lajikkeita, kuten Green Crackia, valitaan usein niiden energisoivan ja fokusta tukevan vaikutusprofiilin vuoksi (Healthline, Sativa Strains). Tutkimus niin kutsutusta entourage-ilmiöstä viittaa siihen, että kannabinoidien ja terpeenien yhdistelmä — ei pelkkä THC — vaikuttaa lajikkeen kokonaisvaltaiseen luonteeseen (Russo, 2011; PMC3165946).

Tämä ei ole lajike, joka naulaa sinut sohvalle. Jos kasvatat ilta-aikaista rentoutumista varten, indica-valtainen lajike palvelisi paremmin. Green Crack on se, jonka otat esiin, kun sinulla on tekemistä ja haluat nauttia tekemisestä.

Green Crack -siementen kasvattaminen vaihe vaiheelta

  1. Idätys: Liota siemeniä lasillisessa huoneenlämpöistä vettä 12–24 tuntia, kunnes ne uppoavat. Siirrä sitten kostealle talouspaperille lämpimään ja pimeään paikkaan. Juurenhärö ilmestyy yleensä 24–72 tunnin kuluessa.
  2. Taimiminen: Istuta idätetty siemen 1–2 cm syvyyteen kevyeen ja ilmavaan kasvualustaan. Pidä kosteus 65–70 %:ssa ja lämpötila 22–25 °C:ssa. Pieni CFL- tai matalan tehon LED-valo riittää tässä vaiheessa.
  3. Vegetatiivinen kasvu: Siirry 18/6-valosykliin. Aloita LST tai latvonta, kun kasvissa on 4–5 solmukohtaa. Green Crack reagoi hyvin muotoiluun — älä arkaile oksien taivuttamista latvuston avaamiseksi.
  4. Kukinta: Vaihda 12/12-sykliin, kun kasvi on täyttänyt latvuston (tai saavuttanut noin puolet halutusta lopullisesta korkeudesta — se venyy vielä). Kukinta kestää 8–10 viikkoa. Lisää ilmanvaihtoa ja laske kosteus 45–50 %:iin viimeisten 2–3 viikon ajaksi.
  5. Sadonkorjuu ja kypsytys: Korjaa sato, kun trikoomit ovat enimmäkseen maitomaisia ja muutama meripihkansävyinen. Kuivaa hitaasti pimeässä huoneessa 18–20 °C:ssa ja 55–60 %:n kosteudessa 7–10 päivää. Kypsytä lasipurkeissa vähintään 2 viikkoa — 4 viikkoa on parempi. Hedelmäinen, makea maku kehittyy kunnolla vasta huolellisen kypsytyksen myötä.

Täydennä kasvatuspakettisi: Jos kasvatat Green Crackia sisätiloissa, yhdistä nämä siemenet kasvatustelttapakettiin — kasvatusteltta, valaistus, ilmanvaihto ja aktiivihiilisuodatin yhdessä paketissa. Ulkokasvatukseen pH-mittari ja orgaaninen ravinnesarja auttavat pääsemään lähemmäs tuota 750 g/kasvi -kattoa.

Green Crack verrattuna muihin sativa-siemeniin

Jos punnitset sativa-valtaisten lajikkeiden välillä, tässä Green Crackin vertailu kahteen muuhun suosittuun vaihtoehtoon valikoimastamme:

OminaisuusGreen Crack (Blimburn)Amnesia HazeJack Herer
GenetiikkaGreen Crack x Green CrackEtelä-Aasia / Jamaika -lantusekoitusHaze x (Northern Lights #5 x Shiva Skunk)
THC~21 %~20–22 %~18–23 %
Kukinta-aika8–10 viikkoa10–12 viikkoa9–10 viikkoa
Sato sisälläJopa 600 g/m²Jopa 650 g/m²Jopa 500 g/m²
VaikeustasoAloittelijaystävällinenKeskitasoAloittelija–keskitaso
MakuHedelmäinen, makea, maanläheinenSitruuna, haze, teräväMausteinen, mäntyinen, yrttimäinen
ParhaimmillaanPäiväaika, fokus, energiaLuovat sessiotTasapainoinen kohotus

Green Crack voittaa kasvatuksen helppoudessa ja nopeudessa sadonkorjuuseen. Jos haluat jotain haastavampaa ja pidemmällä kukinta-ajalla, Amnesia Haze palkitsee kärsivällisyyden massiivisilla sadoilla ja aivotyöskentelypainotteisemmalla vaikutuksella. Jack Herer on kompromissi — hieman tasapainoisempi vaikutuksiltaan, mutta ei aivan yhtä tuottava.

Samankaltaiset tuotteet

Saatat pitää myös näistä

Lääketieteellinen varoitus. Tämä sisältö on tarkoitettu ainoastaan tiedoksi eikä korvaa lääkärin neuvoa. Neuvottele pätevän terveydenhuollon ammattilaisen kanssa ennen minkään aineen käyttöä.

Tilaa uutiskirjeemme-10%