
Double Slurry
Kannabiksen siemenet
merkki Pheno Finder Seeds
Lähetämme sähköpostia vain tästä tuotteesta — ei markkinointia.
Double Slurry -kannabiksen siemenet Pheno Finderilta
Double Slurry on Pheno Finderin feminisoitu S1-siemen, joka säilöö legendaarisen Slurricane #7 -fenotyypin vakaaseen ja toistettavaan muotoon. Taustalla on Do-Si-Dos x Purple Punch -risteytyksen parhaasta kloonista itsepölyttämällä tuotettu linja, joka tarjoaa alkuperäisen makean, kermaisuuteen painottuvan hedelmäprofiilin ilman fenotyyppiarpapeliä. Pakkauksessa on 5 feminisoitua siementä, kukinta-aika noin 9 viikkoa ja sato keskitasosta korkeaan. Jos olet etsinyt Slurricane-pistokkaita tuloksetta, tilaa Double Slurry ja pääset suoraan siihen geneettiseen profiiliin, jota olet jahdannut.
Miksi Double Slurry erottuu muista Slurricane-siemenistä
Double Slurry on S1-linja, mikä tarkoittaa käytännössä sitä, että Pheno Finder otti parhaan Slurricane #7 -klooninsa ja pölytti sen itsellään. Siemenet kantavat vain yhden emokasviin genetiikkaa — tässä ei risteytetty Slurricanea jonkin toisen lajikkeen kanssa ja toivottu parasta. Tulos on geneettisesti tiivis paketti, jossa emokasvin ominaisuudet pysyvät koossa sen sijaan, että ne hajoaisivat risteytyksessä. Suoraviivainen lähestymistapa, jota on helppo arvostaa.
Genetiikka juontaa Do-Si-Dos x Purple Punch -risteytykseen. Do-Si-Dos tuo tiiviin, hartsisen rakenteen ja tehon. Purple Punch lisää rypälekarkkimaiset makeudet ja värit. Slurricane #7 oli jo valmiiksi tuon risteytyksen paras ilmentymä, ja Double Slurry on Pheno Finderin tapa pullottaa se siemenmuotoon.
Käytännössä saat kasveja, jotka pysyvät hallittavassa koossa — hyvä uutinen, jos käytössä on kasvatusteltta eikä teollisuushalli. Nuput kasvavat tiiviiksi ja trikiomipeite on paksua. Kukinta kestää noin 9 viikkoa, mikä osuu sopivasti keskivaiheille: ei niin nopeasti, että tiheys kärsisi, eikä niin hitaasti, että kalenteria tuijottaisi hermostuneena. S1-linjaksi vakaus on poikkeuksellisen hyvä — kasvit toipuvat aloittelijoiden virheistä, jotka vaativammalla lajikkeella maksaisivat viikon kasvuajasta.
Double Slurryn maku- ja aromiprofiili
Double Slurry tuottaa makean, hedelmäisen ja kermaisen terpeeniprofiilin, jonka alla kulkee Do-Si-Dos-puolelta periytyvä mainen pohjavire. Avaa kuivattu purkki, ja ensimmäisenä tulevat vastaan makeat hedelmäiset sävyt kermaisen, lähes vaniljamaisen pohjan päällä. Tuoksu muistuttaa jälkiruokaa — ei epämääräisen makeaa, vaan kunnolla rikasta, kuin marjakompottia kermavaahdon kanssa. Do-Si-Dos-puolen mainen, hieman taikinamainen sävy pitää kokonaisuuden moniulotteisena.
Savussa tuoksu lunastaa lupauksensa. Tasainen, täyteläinen ja kermainen makeus peittää kitalaen. Jos olet joskus kokeillut alkuperäistä Slurricane-kloonia ja ajatellut, että tuota haluaisi kasvattaa itse, Double Slurry pääsee hämmästyttävän lähelle. Pheno Finderin oman kuvauksen mukaan tulos ylittää odotukset — ja sen perusteella, mitä olemme kuulleet, tuo ei ole pelkkää markkinointipuhetta.
Double Slurryn kasvattaminen: mitä odottaa
Double Slurryn kukinta kestää noin 9 viikkoa ja tuottaa keskitasosta korkeaan sadon tiheitä, trikiomipeitteisiä nuppuja. Kasvit pysyvät kompakteina tai keskikokoisina, mikä tekee Double Slurrysta vahvan valinnan sisäkasvatukseen kasvatusteltassa, jossa pystytila on rajallinen. 80x80 tai 100x100 kasvatusteltta soveltuu näille erinomaisesti.
Latvusto täyttyy paksuilla, värikkäillä kukkahuipuilla — violetit ja syvän vihreät sävyt ovat yleisiä, varsinkin jos yölämpötilat laskevat muutaman asteen myöhäisessä kukinnassa. Tämä on antosyaanien ansiota, jotka periytyvät Purple Punch -puolelta.
Rehellinen huomio S1-genetiikasta: itsepölytetty linja voi satunnaisesti tuottaa hieman laajemman fenotyyppivalikoiman kuin varsinainen IBL tai F1-hybridi. Käytännössä Pheno Finder on tehnyt hyvää työtä linjan vakauttamisessa, ja valtaosa kasveista ilmentää sitä klassista Slurricane-profiilia. Mutta jos kylvät kaikki 5 siementä, älä yllästy, jos yksi kallistuu hieman enemmän Do-Si-Dos-suuntaan ja toinen Purple Punch -suuntaan. Molemmat suunnat ovat erinomaisia.
| Ominaisuus | Tieto |
|---|---|
| Siemenpankki | Pheno Finder |
| Genetiikka | Slurricane #7 S1 (Do-Si-Dos x Purple Punch) |
| Siementyyppi | Feminisoitu (S1) |
| Kukinta-aika | Noin 9 viikkoa |
| Sato | Keskitasosta korkea |
| Kasvin korkeus | Kompakti–keskikokoinen |
| Aromi | Makea, hedelmäinen, kermainen, mainen |
| Siemeniä pakkauksessa | 5 |
| Tuotenumero | CSPF0012 |
Näin kasvatat Double Slurryn siemenestä satoon
Double Slurryn kasvattaminen siemenestä satoon kestää yhteensä noin 12–13 viikkoa: 3–4 viikkoa vegetatiivista kasvua ja 9 viikkoa kukintaa. Tässä vaiheittainen ohje parhaisiin tuloksiin:
- Idätä Double Slurry -siemenet talouspaperimetodilla tai suoraan kosteaan idätystulppaan. Juuri ilmestyy yleensä 24–72 tunnissa noin 22–25 celsiusasteen lämpötilassa.
- Istuta taimet lopullisiin astioihinsa, kun ensimmäiset oikeat lehdet ilmestyvät. 10–15 litran ruukku toimii hyvin sisäkasvatuksessa. Käytä hyvin vettä läpäisevää kasvualustaa — multa perliitillä tai kookos-perliittiseos toimivat molemmat.
- Pidä valovaihe 18/6 vegetatiivisen kasvun aikana. Kasvit pysyvät kohtuullisen kompakteina, joten 3–4 viikkoa vegetatiivista kasvua riittää yleensä ennen 12/12-vaihtoa. SOG-asetelmassa voit vaihtaa aikaisemminkin.
- Vaihda 12/12-valojaksolle kukinnan käynnistämiseksi. Double Slurry reagoi hyvin tavanomaisiin kukintalannoitteisiin — älä ylilannoita kahden ensimmäisen siirtymäviikon aikana. Lisää fosforia ja kaliumia nuppujen alkaessa paisua.
- Tarkkaile kosteutta tiiviisti viikosta 5 eteenpäin. Tiheät nuput ja runsas hartsituotanto tarkoittavat, että ilmankierto on ratkaisevan tärkeää. Pidä suhteellinen kosteus alle 50 prosentissa myöhäisessä kukinnassa homeen välttämiseksi.
- Laske yölämpötiloja 3–5 celsiusastetta viimeisten 2 viikon aikana, jos haluat houkutella esiin syviä violetteja sävyjä. Tämä on valinnaista, mutta värit ovat vaivan arvoisia.
- Korjaa sato noin kukinnan viikolla 9, kun trikiomit ovat pääosin maitomaisia ja joukossa näkyy meripihkaa. Kuivaa hitaasti 18–20 celsiusasteessa ja 55–60 prosentin kosteudessa 10–14 päivää, ja kypsytä sitten purkeissa vähintään 2 viikkoa. Maku paranee merkittävästi kunnollisella kypsytyksellä.
Double Slurry verrattuna muihin Slurricane-risteytyksiin
Double Slurry on itsepölytetty S1, joka säilyttää alkuperäisen Slurricane #7 -genetiikan, kun taas suurin osa markkinoilla olevista Slurricane-pohjaisista siemenistä on risteytyksiä toisen emolajikkeen kanssa. Slurricane x Gelato, Slurricane x Wedding Cake — vaihtoehtoja löytyy. Ero on siinä, että Pheno Finder ei laimentanut genetiikkaa vaan tiivisti sitä. S1 on geneettinen vastine lauseelle: tämä sama kasvi, uudestaan.
Verrattuna esimerkiksi Slurricane x Gelato -risteytykseen Double Slurry antaa ennustettavamman ilmentymän alkuperäisestä Slurricane-luonteesta. Jos haluat puhtaan, laimentamattoman Slurricane-kokemuksen siemenmuodossa, osta Double Slurry ja ohita fenotyyppimetsästys. Jos tavoitteena on viedä genetiikkaa uuteen suuntaan, risteytyslajike voi sopia paremmin — mutta se on eri tavoite kokonaan. EMCDDA:n seurantatietojen mukaan vakautetut S1-linjat ovat yhä arvostetumpia Euroopan markkinoilla niiden johdonmukaisuuden ja jäljitettävyyden ansiosta.
| Ominaisuus | Double Slurry (S1) | Tyypillinen Slurricane-risteytys |
|---|---|---|
| Geneettinen fokus | Puhdas Slurricane #7 -ilmentymä | Slurricane + toisen lajikkeen hybridi |
| Fenotyyppien yhdenmukaisuus | Korkea — vakautettu S1-linja | Vaihteleva — riippuu risteytyksestä |
| Makuprofiili | Klassinen makea, kermainen, hedelmäinen | Vaihtelee toisen emolajikkeen mukaan |
| Kukinta-aika | Noin 9 viikkoa | 8–10 viikkoa risteytyksestä riippuen |
| Sopii parhaiten | Kasvattajille, jotka haluavat alkuperäisen Slurricanen | Kasvattajille, jotka haluavat kokeilla uusia yhdistelmiä |
Kasvatat Double Slurrya sisällä? Kasvatusteltta tekee valtavan eron — nämä kompaktit kasvit viihtyvät 80x80 tai 100x100 asetelmassa hyvällä valopeitolla. Yhdistä siemenet täydelliseen kasvatuspakettiin, jossa ilmanvaihto, valaistus ja ilmastohallinta ovat kunnossa alusta asti. Jos haluat vielä enemmän hartsituotantoa, tutustu kukinnan loppuvaiheen tehostuslannoitteisiin. Idätykseen moni kasvattaja hankkii myös propagaattoripaketin siementen rinnalle.
Samankaltaiset tuotteet
Saatat pitää myös näistä
Lääketieteellinen varoitus. Tämä sisältö on tarkoitettu ainoastaan tiedoksi eikä korvaa lääkärin neuvoa. Neuvottele pätevän terveydenhuollon ammattilaisen kanssa ennen minkään aineen käyttöä.











