
Aurora Indica
Kannabiksen siemenet
merkki Nirvana Seeds
Aurora Indica feminisoitu — Nirvana Seedsin hartsitehdas kasvatustelttaan
Aurora Indica on Nirvana Seedsin feminisoitu kannabiksen siemenlajike, joka yhdistää Northern Lightin ja afganistanilaisen maatiaislajikkeen genetiikan yhdeksi trikomirikkaimmista sisäkasvatukseen sopivista lajikkeista. 90-prosenttisesti indica-painotteinen, 7–9 viikon kukintajaksolla ja jopa 500 g/m² satopotentiaalilla SOG-asetelmassa — tämä lajike on suunniteltu niille, joille hartsintuotanto on yhtä tärkeää kuin grammamäärä. Pakkauksessa viisi feminisoitua siementä.
Aurora Indica -feminisoituja siemeniä saa yhden pakkauksen kokoisena: 5 siementä. Kaikki viisi ovat feminisoituja, joten uroskasveja ei tarvitse karsia eikä ruukkuja mene hukkaan. Viisi kasvia täyttää 1 m²:n SOG-latvuston mukavasti — ja juuri siinä asetelmassa tämä lajike toimii parhaiten.
Miksi Aurora Indica ansaitsee paikkansa kasvatusteltassasi
Indica-painotteisia lajikkeita on markkinoilla kymmeniä. Suurin osa lupaa isoja satoja, nopeaa kukintaa tai helppoa kasvatusta. Aurora Indica lupaa kaikkea tätä, mutta todellinen syy tilata juuri nämä siemenet on hartsi. Kyseessä on kasvi, joka peittyy trikomeista niin tiheästi, että jo trimmausjätteestä saa hasista, joka on tiivistä, tummaa ja tahmeaa. Siinä vaiheessa alkaa miettiä, kumpi on päätuote — kukinnot vai sivutuote.
Genetiikka kertoo kaiken oleellisen. Northern Light on yksi hartsintuotannoltaan tehokkaimmista lajikkeista, joita on koskaan jalostettu — se on ollut hasisvalmistajien suosikki 1980-luvulta lähtien. Nirvana Seeds risteytyi tämän afganistanilaisen maatiaislajikkeen kanssa, joka on käytännössä alkuperäinen hasiskasvi. Tuloksena syntyi Aurora Indica: lajike, jossa hartsintuotanto ei ole lisäominaisuus vaan koko pointti. Jos olet aiemmin kasvattanut Northern Lightia ja toivonut vielä paksumpaa pakkaskerrosta, tässä on vastaus.
Rakenteeltaan Aurora Indica on matala ja tuuhea: paksut varret, leveät tummanvihreät lehdet ja tiivis solmuväli. Sisätiloissa kasvi harvoin ylittää 80–100 cm, mikä tekee siitä luonnollisen valinnan SOG-asetelmiin, pieniin kasvatustelttoihin ja tiloihin, joissa korkeussuunnassa on rajoitteita. Tiivis kukkarakenne tuottaa hyvän sadon ilman, että kasvi tarvitsee paljon sivuttaistilaa.
Aurora Indica — tekniset tiedot ja genetiikka
| Ominaisuus | Tieto |
|---|---|
| Siemenpankki | Nirvana Seeds |
| Genetiikka | Northern Light x Afghan |
| Tyyppi | 90 % Indica / 10 % Sativa |
| Siementyyppi | Feminisoitu |
| Siemeniä pakkauksessa | 5 |
| Kukinta-aika | 7–9 viikkoa |
| Sisäsato | 400–500 g/m² |
| Kasvin korkeus | Matala — kompakti, tuuhea rakenne |
| Paras asetelma | Sea of Green (SOG) |
| Hartsintuotanto | Poikkeuksellinen |
| SKU | CSNI0013 |
Kasvatatko Aurora Indicaa pienessä tilassa? Yhdistä nämä feminisoidut siemenet kasvatustelttapakettiin, jossa teltta, valaistus ja ilmanvaihto tulevat kerralla kuntoon. Jos aiot valmistaa hasista trimmausjätteestä — ja tämän lajikkeen kohdalla se kannattaa ehdottomasti — bubble bag -setti tai siitepölypuristin auttaa hyödyntämään hartsintuotannon kokonaan.
Miksi Aurora Indica erottuu muista indica-lajikkeista
Kannabiksen siemeniä ostaessa törmää väistämättä lupauksiin massiivisista sadoista ja helposta kasvatuksesta. Aurora Indica lunastaa nämä lupaukset, mutta tarjoaa lisäksi jotain, mitä useimmat indica-lajikkeet eivät pysty vastaavaan: hartsintuotannon, joka ulottuu syvälle kasvin rakenteeseen. Kun halkaisen kukinnon, sisäpuoli on lähes yhtä jäinen kuin ulkopinta. Tämä ei ole pintapuolinen trikomikerros.
Afgaanigenetiikka tuo mukanaan kestävyyden, joka näkyy käytännössä. Kasvi sietää pieniä virheitä lannoituksessa ja ympäristöolosuhteissa paremmin kuin monet herkemmät lajikkeet. Paksut varret kannattelevat tiheitä kukintoja ilman tukikeppejä, ellei lannoitusta todella yliajeta. Tämä on lajike, joka sopii kasvattajalle, joka haluaa tuloksia ilman jatkuvaa säätämistä.
Yksi rehellinen rajoitus: juuri kukkarakenteen tiheyden vuoksi ilmankierto on kriittistä. Aurora Indica on alttiimpi kukintahomeelle kuin löyhemmät, sativa-painotteiset lajikkeet. Jos kasvatustilasi on kostea tai ilmanvaihto ei ole kunnossa, investoi kunnolliseen imurointiin ja pidä ilmankostutin käden ulottuvilla. Olemme nähneet kasvattajien menettävän upeita kukintoja viimeisellä viikolla, koska kosteus jäi valvomatta. Älä ole se kasvattaja.
Aurora Indica -feminisoitujen siementen kasvattaminen
Aurora Indica on yksi anteeksiantavimmista lajikkeista, joita voit kasvattaa sisätiloissa. Afgaanigenetiikka antaa sille tukevan rakenteen, ja kompakti kasvutapa tarkoittaa, ettei sinun tarvitse taistella koulutuksen tai tukikeppien kanssa. Tässä suoraviivainen lähestymistapa:
- Idätä Aurora Indica -feminisoidut siemenet talouspaperimetodilla tai suoraan aloitustulppaan. Juuri ilmestyy tyypillisesti 24–72 tunnissa noin 22–25 celsiusasteen lämpötilassa.
- Siirrä taimet lopullisiin ruukkuihinsa, kun niissä on 2–3 paria oikeita lehtiä. SOG-asetelmaan 6–11 litran ruukut toimivat hyvin — tavoitteena on täyttää latvusto, ei kasvattaa yksittäisiä puita.
- Pidä vegetatiivinen kasvu lyhyenä. 90 % indica-genetiikalla Aurora Indica pysyy luonnostaan kompaktina. 2–3 viikon vegetatiivinen jakso riittää SOG-asetelmaan. Kasvi ei veny merkittävästi, kun vaihdat 12/12-valojaksolle.
- Vaihda 12/12-valojaksoon kukinnan käynnistämiseksi. Tiheitä kukkakohtia alkaa muodostua ensimmäisten kahden viikon aikana, ja trikomintuotanto kiihtyy selvästi kolmannesta viikosta eteenpäin.
- Tarkkaile kosteutta huolellisesti viikoilla 5–9. Kukinnot tiivistyvät ja hartsikerros vangitsee kosteutta — pidä suhteellinen kosteus alle 50 prosentissa myöhäisessä kukinnassa homeen välttämiseksi.
- Korjaa sato, kun trikomit muuttuvat kirkkaista maidonvalkoisiksi ja osa meripihkan värisiksi. Aurora Indican trikomikerros on niin tiheä, että tarvitset koruluupin tai USB-mikroskoopin — paljaalla silmällä yksittäisiä trikominpäitä ei erota näin jäisestä kasvista.
- Säästä trimmausjäte. Tosissaan. Aurora Indican sokerilehdet sisältävät tarpeeksi hartsia laadukkaaseen kuivaseulontaan tai bubble-hasiksen valmistukseen. Älä heitä niitä pois.
Sato, kukinta-aika ja mitä odottaa
Kukinta kestää 7–9 viikkoa 12/12-vaihdon jälkeen. Hyvin säädetyssä SOG-asetelmassa, jossa on 9–16 kasvia neliömetrillä, voit odottaa 400–500 g/m² kuivattua kukintoa. Se on vakuuttava tulos kasvista, joka tuskin yltää vyötärölle eikä vaadi monimutkaista koulutusta.
Kukinnot ovat tiheitä, painavia ja peittyneet näkyvään kristallikerrokseen. Aromi myöhäisessä kukinnassa on maanläheinen ja hasinen, mausteisella, lähes pippurisella vivahteella. Ei teltan äänekkäin lajike tuoksun puolesta, mutta aktiivihiilisuodatin on silti välttämätön, jos huomaamattomuus on tärkeää.
Kuivauksen ja kypsytyksen aikana tuoksu voimistuu merkittävästi. Tämä yllättää monet, koska kasvatuksen aikana Aurora Indica ei haise erityisen voimakkaasti. Suunnittele kuivaustilasi sen mukaisesti — aktiivihiilisuodattimella varustettu teltta on turvallisin vaihtoehto.
Aurora Indica vs Northern Light — kummat feminisoidut siemenet valita
Koska Aurora Indica polveutuu suoraan Northern Lightista, tämä on vertailu, jonka useimmat kasvattajat haluavat nähdä. Näin ne eroavat toisistaan:
| Ominaisuus | Aurora Indica | Northern Light |
|---|---|---|
| Genetiikka | Northern Light x Afghan | Afgaanimaatiaislajikkeet (vaihtelee jalostajan mukaan) |
| Indica/Sativa | 90 % / 10 % | Tyypillisesti 90–95 % Indica |
| Kukinta-aika | 7–9 viikkoa | 7–8 viikkoa |
| Hartsintuotanto | Poikkeuksellinen | Korkea |
| Sato (sisätilat) | 400–500 g/m² | 400–500 g/m² |
| Paras käyttö | Hasisvalmistus, SOG, hartsimetsästäjät | Yleinen sisäkasvatus |
| Kasvirakenne | Matala, erittäin tuuhea | Matala, tuuhea |
Sadot ovat vertailukelpoisia. Kukinta-ajat menevät päällekkäin. Todellinen ero on trikomeissa. Aurora Indica tuottaa selvästi enemmän hartsia kuin tavallinen Northern Light — afgaaniristeys ei ollut kosmeettinen. Jos kasvatat ensisijaisesti kukintoa etkä välitä hasisvalmistuksesta, Northern Light on erinomainen lajike ja hieman ennustettavampi. Jos haluat maksimoida hartsintuotannon ja aiot prosessoida trimmausjätteen, Aurora Indica on parempi valinta. Me valitsisimme Aurora Indican jokaiseen kasvatukseen, jossa hasisvalmistus on osa suunnitelmaa.
Samankaltaiset tuotteet
Saatat pitää myös näistä
Lääketieteellinen varoitus. Tämä sisältö on tarkoitettu ainoastaan tiedoksi eikä korvaa lääkärin neuvoa. Neuvottele pätevän terveydenhuollon ammattilaisen kanssa ennen minkään aineen käyttöä.











